Niezależna edukacja sierot w Ziemi Świętej

 Jerozolima, święte miasto trzech religii. Judaizm, chrześcijaństwo i islam przeplatają się tutaj na każdej ulicy.

Izrael-3

Część Dzieci od najmłodszych lat angażowana jest w pracę pomagając rodzicom w prowadzeniu interesu, sprzedaży drobnych upominków czy też tutejszych przysmaków.
Tym razem odwiedzam Dom Dziecka „Home of Peace – Dom Pokoju” prowadzony jest przez Siostry Elżbietanki. Obecnie jest w nim 19 dzieci, niegdyś liczba dochodziła do 40 dzieciaków. Obecnie stacjonują w nim , sprawujące opiekę wychowawczą 3 siostry oraz wolontariusze, którzy pomagają gotować, sprzątać, odrabiają z dziećmi lekcje. Sierociniec usytuowany jest na zboczach Góry Oliwnej z przepięknym widokiem na panoramę całej Jerozolimy. Dzieci chodzą do szkoły podstawowej „na zewnątrz”, niedaleko domu , który zamieszkują.


Siostra Lidia, która mnie przyjęła była bardzo miła i czuć było z rozmowy , że jest mocno zaangażowana w życie podopiecznych i każdego z osobna zna bardzo dobrze, tak jak i pochodzenie dziecka, sytuacje domu pierwotnego, powody jak i dlaczego tutaj trafiło. Część dzieci jest sierotami, półsierotami, a część ma rodziców, których nie stać na wychowanie dziecka, bądź są uchodźcami.

Izrael-1

Pobyt w Domu Pokoju i pomoc dla dzieci rodziców, którzy nie mają unormowanej prawnie sytuacji pobytowej w Izraelu, umożliwia to iż organizacja nie podlega pod władze i przepisy państwa Izrael, gdyż nie pobiera środków dotujących dzieci od tego państwa. Dom w pełni samofinansuje się ze środków Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w  Polsce oraz funduszy ludzi dobrego serca.

To piękne, że dzieci które poniewierałyby się pod murami Jerozolimy, Telaviwu czy innych miast Izraela znajdują tu schronienie. Godna podziwu jest postawa Sióstr i oddanie sprawie. Mogłyby przecież pobierać należne,  według prawa środki na utrzymanie, w zamian raportując, kto w Sierocińcu przebywa i na jakich zasadach, kim są rodzice i czy mają prawnie poprawne dokumenty.

Na terytorium Izraela są prowadzone jeszcze inne miejsca w których Siostry z Polski czynią posługę na rzecz dzieci ubogich i osieroconych, w tym sierociniec w Betlehem.

W rozmowie z Siostrą Lidią, zostałam zaskoczona faktem, że nie ma tutaj dzielonego procesu edukacji na instytucje typu gimnazjum, liceum, itd. Uzmysłowiono mi, że obowiązuje tutaj 12 letni proces edukacyjny , który dziecko odbywa w tej samej instytucji aż do ukończenia odpowiednika liceum-wykształcenia średniego. Obowiązkowy proces edukacyjny zaczyna się w Izraelu w wieku 6 lat, a kończy w 18 roku życia


Uważam, że ma to swoje mocne strony, gdyż dziecko nie zmienia opiekunów, nauczycieli, kolegów, otoczenia, środowiska. To sprzyja bezpieczeństwu dziecka i stałości emocjonalnej.

Szkoły w Izraelu  dzielą się na publiczne i prywatne , wśród szkół publicznych charakterystyczna jest grupa szkół o wyraźnym charakterze religijnym. Wśród publicznych szkół religijnych jedna grupa promuje judaizm , wartości i tradycję żydowską, a druga wartości, tradycję i język arabski oraz islam. Co ciekawe , nie funkcjonują tu szkoły  publiczne o charakterze chrześcijańskim , pomimo znaczącej populacji Chrześcijan na terenie Izraela. Osobna grupę stanowią szkoły prywatne.


Odwiedziny w Domu Pokoju to wyjątkowe doświadczenie, dziękuję Siostrom za możliwość rozmowy, poznania kolejnych wyjątkowych Dzieci z całego świata otoczonych troskliwą opieką pod polskimi skrzydłami .

Izrael-2

Dom pokoju

 

mhphilosophy
Marti Halezino
Przeczytaj również

Weź udział w dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

↓