Rola Taty Dziecka – partnerskie tacierzyństwo bliskości.

 Stosując się do zasad rodzicielstwa bliskości, nie możemy drogie mamy zapominać o sobie. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Żadna kobieta, która przesunie przesadnie granice dbania o sobie na rzecz dbałości o dziecko, nie zachowa tym samym równowagi i balansu w sobie.

To będzie wpływało na jej nastrój, a ten na jakość pokarmu oraz humor i odczucia maleństwa. Dlatego drodzy panowie, dbajcie o swe kobiety, obserwujcie je z boku, wczuwajcie się w ich sytuacje i trud macierzyństwa, stymulujące do zachowania zdrowego rozsądku, mimo miłości i obowiązkowości, która je przepełnia w najważniejszej życiowej roli.
To nie jest łatwe, chcemy dla swych dzieci jak najlepiej jednak, gdy tata dziecka pomoże przy czynnościach typu sprzątanie, zakupy, ścielenie łóżka, przygotowanie posiłku dla siebie i partnerki, matka dziecka w tym czasie może poświecić się dziecku i bliskości.

Oczywiście sugeruje by ojciec budował swą relacje z potomkiem, “przejmując” go od mamy na jakiś czas, który kobieta może poświęcić dla siebie. Nie zawsze uda się jej być myślami w sobie, ale przynajmniej fizycznie nabieramy dystansu i resetujemy się robiąc coś dla siebie, “przy sobie”. Higiena umysłu i balans dla ciała, duszy jest najistotniejszy. Możemy wykonać w tym czasie ćwiczenia oddechowe, pójść na trening, wykonać ulubiona prace w ogródku czy poświecić czas na chwile z książka. Każdą z tych czynności możemy wykonywać z dzieckiem kiedy nosimy je w chuście, jednak dobrze jest czasem poświecić czas sobie samej,dać tym samym mężczyźnie przestrzeń na relacje 1:1 z potomnym.

Mamy kiedy odczuwają poczucie winy, zostawiając dziecko na jakiś czas, musza pamiętać, że liczy się jakość ich formy. Dziecko najbardziej potrzebuje szczęśliwej i wypoczętej mamy.
Ojciec nigdy nie zastąpi dziecku rodzicielki ale jego rola i bliskość z dzieckiem jest równie ważna i stymulująca, także w początkowej fazie rozwoju dziecka. Cześć znanych mi ojców, wyznaje pogląd: “Póki dziecko nie jest komunikatywne, nich matka się zajmuje, ja włączę się kiedy będzie mogło ode mnie przyjąć pożyteczna wiedzę”. Tym czasem sprostuję, że dziecko komunikuje się z name i ze światem od pierwszych miesięcy, płacząc, gaworząc, robiąc miny, manifestuje swe potrzeby ruchami. Wiedzę także przyswaja od samego początku narodzin, początkowo nie wytwarza łańcuchów przyczynowo – skutkowych ale wszelkie bodźcowanie jest potrzebne dla właściwego rozwoju mózgu, dwóch półkul, połączeń neuronowych.

Dlatego tatusiowie, dbajcie o kontakt z dzieckiem już od pierwszych dni, te chwile się nie powtórzą, a wasza osoba zapisuje się w komórkach dziecka jako ktoś najważniejszy po matce, kto daje silne, męskie ramie bezpieczeństwa. Wasz zapach, oddech staje się dla malca rozpoznawalny. Panowie im więcej wysiłku włożycie w ojcostwo, tym więcej radości z niego wyniesiecie.


Mężczyzna nie doświadcza ciąży ani porodu wprost, jednak może rozmawiać z “brzuszkiem” już na etapie ciąży. To sprzyja bliskości i poczuciu bezpieczeństwa kobiety, ona poczuje z pewnością Twoją dbałość o nią. Sprzyja to też dziecku, stwierdzono, że niski głos lepiej przenika przez wody płodowe od kobiecego, dziecko lepiej go słyszy. Po porodzie ojcowie, im wcześniej zajmą się dzieckiem, tym pewniej czują się później w tej roli. Warto też pomyśleć o urlopie ojcowskim.

Istotne by pozostawać w kontakcie z dzieckiem, budować relacje. Gdy poznajemy przecież nową osobę w życiu, poświęcamy wiele czasu by zbudować nić porozumienia, poznać tego kogoś, dać poznać siebie. Z dzieckiem jest podobnie, bez zainwestowania czasu i oddania ojcostwu, nie ma efektów. Kiedy dziecko jest małe, dotyk ojca i jego ciepło jest przyjemne dla skóry dziecka, ukołysanie go do snu w męskich ramionach, to coś czego nie powinno zabraknąć. Rodzice powinni spać z dzieckiem blisko, by to czuło rytm oddechu zarówno matki jak i ojca, unoszenie i opadanie jego klatki piersiowej. Odkładanie dziecka do łóżeczka na czas usypiania, nie jest konieczne, ja osobiście go wogóle nie uznaje. Nie sprzyja ono bliskości ani komfortowi dziecka. Zanucenie kołysanki przez tatę, to tez coś wspaniałego.Mężczyzna nie nakarmi dziecka piersią ale może zadbać o odżywianie swojej żony, które wpływa na jej pokarm.

Nie bójcie się też płaczu dziecka, wielu ojców doskonale radzi sobie z odczytywaniem sygnałów od dziecka, potrafi uspokoić dziecko, ukoić je przytuleniem, to dla matki wielkie wsparcie. Zdobywacie wtedy panowie wiele w oczach swojej kobiety.

Apeluje też kochani tatowie, bądźcie uważni na porady, które wpływają na pewność siebie waszej kobiety i jej stylu macierzyństwa, umacnianie ją w wierze w jej pierwotny instynkt. Pilnujcie by się nim kierowała.

Powodzenia i do boju TATO 🙂

Article Tags : , ,
mhphilosophy
Marti Halezino
Przeczytaj również

Weź udział w dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

↓